Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 24 komentarze

panipisarz

panipisarz - Z wykształcenia polityk społeczny, z zawodu PR-owiec. Lubię koty, podróże i filozofować.

Zdemontujmy swoje mózgi w imię solidarności z .Nowoczesną!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W świecie, gdzie kluczową kwestią jest zmanipulowanie umysłów mas, warto zachować nieustanną czujność. Przyjrzyjmy się, co próbuje z nami zrobić partia, która z kolei nieustannie się ośmiesza.

Termin propaganda wszedł do powszechnego obiegu dopiero na początku XX wieku, kiedy zaczęto nim określać taktyki perswazyjne wykorzystywane w okresie I wojny światowej, a później przez reżimy totalitarne. Przez propagandę rozumiano rozpowszechnianie stronniczych idei i poglądów, nierzadko przy użyciu kłamstwa i podstępu (…). Propaganda obejmuje zręczne posługiwanie się obrazami, sloganami i symbolami, odwołujące się do naszych uprzedzeń i emocji; jest komunikowaniem pewnego punktu widzenia, mającym na celu skłonienie odbiorcy do „dobrowolnego” przyjęcia tego punktu widzenia za swój.
 
                Sytuacja w Polsce służy przykładem dla udowodnienia niezwykłej łatwości, z jaką wkłada się tutaj ludziom myśli do głów. Poprzez ostatnie wybory parlamentarne podzielono społeczeństwo na dokładne pół. Wątki poboczne w postaci racjonalnych opinii zepchnięte zostały poza margines, ponieważ zdążył już powstać utarty archetyp narodu polskiego w 2016 roku, który przewiduje tylko dwie opcje.
 
 
Rozbudzenie wzajemnej nienawiści stworzyło niezwykłą szansę dla różnej maści oportunistów. Jednym z najbardziej żałosnych beneficjentów „upadku polskiej demokracji” wydaje się być (a mam nadzieję, że de facto nie będzie) partia .Nowoczesna. Podjęłam się wątpliwej przyjemności przeprowadzenia researchu w jej pożal-się-boże działalności. Praktycznie każdy komunikat z ich strony odpowiada schematowi „PiS jest głupi i wszystko zepsuł, a my jesteśmy super i będziemy po nich naprawiać”. Całość opiera się na oskarżeniach wobec tego niechlubnego PiSu, nic więcej. Część komentatorów publikowanych przez partię treści ma relatywnie imponujące zasoby rozumu, bo zauważyłam kilka wypowiedzi przeciwstawiających się wzbudzaniu intensywnych emocji, czyli zwyczajnemu podburzaniu. Dziwne, że nie usuwają niepochlebnych opinii, tak jak robi to podobno prezes Kurski.
 
 
                Co spotykamy w ramach przywitania na ich profilu na facebooku? „365 dni – czarna księga rządów PiS”. Smutne twarze rządzących na mrocznym tle. To właśnie nagłówek ich strony. To jest to, co mogą zaoferować – postraszyć nieudolnymi świniami, które dobrały się do tzw. koryta, a samemu pretendować do zajęcia ich miejsc. Mówiąc poważnie, to całkiem niezły pomysł, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości intelektualne większości Polaków. Pamiętajcie jednak o pewnej manifestacji (czy raczej mini-festacji), którą Nowoczesne zj*by zorganizowały na placu Zamkowym w Warszawie około roku wstecz. Demokratyczne stacje telewizyjne wyemitowały przemówienie przewodniczącego Ryszarda Swetru, otoczonego tłumem popierających obywateli. Materiał nagrany prawdopodobnie przez jakiś dron zdradził jednak ukrytą prawdę. W zajściu wzięło udział kilkadziesiąt osób, które absolutnie nie musiały ściskać się ani przepychać.
 
 
Jeszcze bardziej żenujące jest żebranie Nowoczesnej o 10 zł. Na facebooku pojawiają się sponsorowane reklamy z błaganiem o pieniądze, żeby oni mogli za to posprzątać po obecnej władzy. Na ich oficjalnej witrynie prośba pisana ogromnymi literami zajmuje całą stronę. Czyżby chcieli stworzyć konglomerat na podobieństwo ojca z Torunia, jednak skierowany do współczesnych lemingów? Czy jest na świecie idiota, który dał im te pieniądze, bo wierzy w ich populistyczne wymiociny?
 
 
 
 
Poziom retoryki prezentowany przez to ugrupowanie mieści się właściwie w ramach wytyczonych przez poziom ogólnopolski. Wystarczy przypomnieć sobie billboardy z twarzą uczciwego i poczciwego Grzegorza Schetyny ze złotym cytatem „Wspólnie obronimy Polskę”. Tylu chętnych do obrony – ale ta sterta gruzu i kamieni ma szczęście!
 
 
Jeszcze jedna wiśnia na torcie. Jak przystało na antykościelne ugrupowanie, Nowoczesna napisała list do Świętego Mikołaja. O co prosi? O książki dla Waszczykowskiego, grę o czołgach dla Macierewicza, kurs prawa dla prawnika Dudy… Przygotowując ten wbijający w fotel strzał z ciężkiej artylerii, musieli się bardzo spieszyć, ponieważ nie zauważyli literówki w tekście. Całość opatrzona jest, rzecz jasna, błyskotliwym hasłem „Przez 27 lat Polska świetnie sobie radziła”. Czujecie to?
 
 
 
 
P.S.
           Zdaniem Arystotelesa, nie każdy jest zdolny do jasnego rozumowania na dowolny temat. Sztuka perswazji potrzebna jest do przekazania prawdy osobom mniej lotnym w taki sposób, by mogły dojść do właściwych wniosków.

 
Cytaty: Wiek propagandy, A. Pratkanis, E. Aronson, 2004.
 

 

KOMENTARZE

 • @panipisarz 5*****
  Miło powitać Panią na neonie24.pl.

  Piękny tekst o przyczynie podziału społeczeństwa.
  Jest też o modlitwie w intencji nowoczesnej:)

  Serdecznie Pozdrawiam
 • @goodness 16:55:09
  Witam i dziękuję za miłe słowa.
  Z pozdrowieniami
 • @panipisarz 23:08:10
  Wysoko oceniam tropicieli antypolonizmu z ważnym tematem w którym są potrzebne twarde dowody.

  Frekwencja wyborów 2015 r była ledwo ważna w setnym procencie ponad połowę uprawnionych wyborców do głosowania.

  Dlatego uważam podział Polaków 50/50% niemożliwym:)
 • @goodness 17:18:14
  Mam tu na myśli zaostrzenie się podziału między dwoma skrajnymi "pakietami poglądów", niekoniecznie popartymi deklaracją w postaci głosu w wyborach. Szczególnie dotyczy to kwestii światopoglądowych, które wzbudzają największe emocje i nie powinny być w tak dużym stopniu powiązane z rozgrywkami politycznymi.
  Pozdrawiam :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31