Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 24 komentarze

panipisarz

panipisarz - Z wykształcenia polityk społeczny, z zawodu PR-owiec. Lubię koty, podróże i filozofować.

O wartości kobiet we współczesnym świecie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prawa kobiet, marsze kobiet, protesty kobiet... Czy to ma jakiś sens w świecie sprzecznych komunikatów? Ciągle się zastanawiam, dokąd zmierza walka o normalność i szacunek.

 


Tak skomentowała brak szacunku do kobiet reżyserka Agnieszka Holland, którą właściwie nie uważam za osobę mądrą. Problemem są nie same poglądy, co zaciekłość, z jaką je wyraża. Bardzo mi się nie podoba, kiedy ktoś robi wszystko pod tezę, która ma służyć wzmacnianiu układu politycznego.
            Przytoczony cytat jest jednak w dużej mierze prawdziwy. To co zastanawia mnie od dłuższego już czasu, to przyczyna ciągłych problemów kobiet jako grupy traktowanej gorzej w wielu sferach życia.  Fakt, że kobieta musi być 3 razy lepsza od mężczyzny, by osiągnąć ten sam status zawodowy jest zasadniczo jednym z najpoważniejszych aspektów, na który w dodatku nie możemy zbyt wiele poradzić. Zarabiamy mniej za wykonywanie tej samej pracy co mężczyźni, a tkwi to przede wszystkim we wciąż funkcjonującym obrazie kobiety. Zdecydowanie szkodliwe są najgłośniejsze postaci związane z polskim feminizmem, które propagują nienaturalną równość. Skutkuje to ripostami w rodzaju „to wnieś lodówkę na 8 piętro”. Feminizm jest mylnie postrzegany i nie pomaga w promowaniu normalności pomiędzy płciami.
            Mężczyźni i kobiety nie są równi, wydaje mi się to wybitnie oczywiste. Tak samo jak każdy pojedynczy człowiek nie jest równy drugiemu, tak porównywanie dychotomicznych grup wydaje się totalnym głupstwem. Co jednak prowadzi do hamowania rozwoju wizerunku kobiety jako równie wartościowej jak mężczyzna?
Uważam, że to bezpośrednia wina samych kobiet – co prawda, tylko niektórych, ale wystarczająco nieodpowiedzialnych, by przedłużać stereotypowe cechy. Pierwszym z brzegu przykładem służy znana w internecie dziewczyna, która kilkukrotnie chwaliła się na youtube swoimi „przygodami” z jakimś zagranicznym zespołem. Podobnie jest w przypadku osób biorących udział w programie Warsaw Shore. Te dziewczyny utrwalają w ogólnej świadomości obraz skrajnie tępej kobiety, która nadaje się tylko do jednego. Uczestnicy programu płci męskiej nie są tak łatwo narażeni na jednoznaczne oceny, mimo podobnego poziomu umysłowego i to jest zdecydowana niesprawiedliwość.
            Mniej spektakularnym procederem, który wpływa po cichu i stopniowo, ale jeszcze mocniej, jest współczesny kult urody. Odkąd spopularyzowany został zawód modelki oraz standardowy retusz zdjęć znanych kobiet, samoocena tych zwykłych leci w dół, a wartość kobiety jako płci sprowadza się dalej do samego wyglądu.
Obecnie na Instagramie większość dziewczyn ma twarze wytapetowane wałkiem do malowania ścian, a usta szpachlą różowego tynku, wobec czego trudno jest zachować zdrowe podejście. Skoro to podoba się publiczności, standard zdaje się wciąż panować. Mówiłam już wielokrotnie o istnej fali amatorskich makijażystek i stylistek paznokci – jeśli kobiety chwalą się publicznie doklejonymi rzęsami i hybrydowymi tipsami, trudno jest w nich znaleźć jakąś większą wartość. Kiedy rzęsy i paznokcie odpadną, one nie będą już podziwiane ani traktowane z szacunkiem. Na ich własne życzenie.
Przepraszam, ale czy to jest mądre?

Promowanie równej wartości kobiet mogłoby leżeć w gestii „gwiazd”, czyli tych, które są masowo podziwiane, więc mogą tworzyć opinie i zaginać stereotypy. To się jednak niezbyt dobrze sprzedaje. Chociażby Beyonce - popiera Hillary Clinton, a następnie roznegliżowana paraduje po scenie lub publikuje tego typu zdjęcia. Aparycja to podstawa łatwego biznesu i nikt nie ma ochoty tego zmieniać. 
 
 
A dziś Agnieszka Holland, sympatyk lewicy, narzeka, że kobiety są doceniane do momentu, gdy przestają być atrakcyjne.
 

KOMENTARZE

 • @Autorka
  Tak to jest w świecie rządzonym przez emocje i odczucia. Gdy racjonalne długoterminowe myślenie jest niepopularne to do głosu dochodzi zachowanie czysto instynktowne.
 • do przemyślenia
  Czy widziała Pani telewizyjne reklamy z głupimi kobietami w tle? Nie.....?
  No bo ich nie ma. W reklamach można spotkać tylko głupich facetów.
 • @Stara Baba 15:18:05
  Właśnie, ciekawa rzecz. Jest taka reklama jakiegoś leku na przeziębienie, w której mężczyzna jest pokazany jako krzyczące dziecko, a po wzięciu tego leku jest już normalny. Jego reklamowa żona, wychodząc, mówi do dzieci, żeby zaopiekowały się umierającym na katar tatusiem.
 • :))
  ...ja może od strony praktycznej...bo oczywiście facet musi zabiegać o to, aby kobietę przy sobie zatrzymać...taki góralski sposób rodem wprost spod Gubałówki

  co zrobić, żeby kobieta nie poszła z chałupy? ...w zimie schować jej buty, a na lato tak wycyrklować, żeby zaszła w ciąże...:))pozdrawaim Panią Pisarz:))
 • @Nibiru 19:52:45
  :))dobre:))
 • Kobiety to sa dzieci, tylko ze wyrosniete.
  :)
 • Feminizm: żydowska wojna o kobiety
  http://www.renegadetribune.com/wp-content/uploads/2016/01/00Jewish-feminists00-1366x2400.jpg
 • TO KOBIETY RZĄDZĄ ŚWIATEM, MAMY PANIĄ PREMIER!?
  Nie dajmy się zwariować , bo we wszystkich URZĘDACH rządzą dziś KOBIETY!?Mają one już ustawowo zagwarantowanych tyle przywilejów i udogodnień , że mężczyzni powinni założyć swoje stowarzyszenie OBRONY PRAW MĘŻCZYZN!?Taka jest PRAWDA!?
  Feministki dalej walczą o nowe przywileje dla KOBIET!?DOŚĆ TEJ HIPOKRYZJI!

  CZERWONY KORSARZ
  Kontradmirał
  Morskich Drużyn Strzeleckich
  www.fundacja-slawpol.eu

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31